Uyku pozisyonunuz kişiliğiniz hakkında çok şey söylüyor

1241030
- Advertisement -

Tüm uyku pozisyonları sizin için iyi değil!

Nedense her birimiz farklı uyuyoruz. Bazıları su yatağını tercih ederken, diğerleri düz bir yatağı tercih ediyor. Bazı insanlar sırtüstü veya yüzüstü uyur, bazıları ise bacakları bükülü olarak yan yatmayı tercih eder. Ama uyku pozisyonunuzun sağlığınız hakkında çok şey söylediğini biliyor muydunuz? Uyku pozisyonu asla kazara alınmaz!

Gece uykusu, yenilenme zamanıdır. Vücudumuz uykuda yenileniyor ve böylece uyandığımızda kendimizi dinç ve yeni günün getireceklerini kabul etmeye hazır hissediyoruz. Yine de bu durumun otomatik bir şey olmadığını unutmamak lazım.Uyuduğunuz pozisyon, omurga sağlığınızı doğrudan etkiler. Çoğumuz hayatımızın bir noktasında boyun veya sırt ağrısı ile uyanıyoruz ve bundan çoğu zaman uyku pozisyonumuz suçlu oluyor. Peki, düzeltmek için ne yapabiliriz? Kısacası, mutlu bir omurganın yolu onu nötr tutmaktır. Nötr, omurganızın düz olduğu anlamına gelir.

Hepimizin bildiği gibi, geceleri kendimizi konumlandırmanın binlerce başka yolu vardır. Peki sırt ve boyun ağrısına neden olacak bir uyku pozisyonu ile iyi bir uyku pozisyonu arasındaki fark nasıl anlaşılır? Daha önce de belirtildiği gibi, gece yatarken kendinize sormanız gereken en önemli soru “Başım, boynum ve omurgam nötr pozisyonda mı?” Eğer öyleyse, sağlıklı bir omurgaya uyanacaksınız. Ayrıca, karın üstü yatmaktan da uzak durun. Bu pozisyon, omurga hizasını desteklemez ve eklemlerinize baskı uygular. Ayrıca yastık yüzünden nefes alamadığınız için başınız yana doğru dönmeye zorlanır ve böylece boynunuzu da bükersiniz.

Okumaya devam etmek için tıklayın.

- Advertisement -

advertisement