Makarna Suyunu Neden Ziyan Etmemelisiniz?

114030
- Advertisement -

A Food theme: pasta in a boiling water.

Makarna suyu, çoğu insanın makarna sosuna eklemeyi unuttuğu gizli bir bileşendir. Tam da bu yüzden, bu yazıyı okumalısınız.

Elbette gezegenimizi ve okyanuslarımızı korumayı seviyoruz ama bu yazıda aslında makarna suyundan bahsediyoruz. Makarnanızı mükemmel bir şekilde kaynattıktan sonra geride kalan bulanık, nişastalı sıvı oldukça değerlidir. Makarna suyu, iyi makarnayı hayallerinizdeki ipeksi, soslu makarnaya dönüştürebileceği için mutlaka ziyan etmemeniz gereken bir şeydir.

Peki bu nasıl oluyor? Makarna suyu biraz kirli görünebilir. Ancak bu bulanık sıvı, bol miktarda tuz ve kaynayan makarnalardan arta kalan nişasta ile doldurulur ve hangi sıcak yağa (zeytinyağı, tereyağı veya başka yağlara) eklendiğinde, makarnanız için mükemmel bir sos elde etmenize yardımcı olur.

Makarna suyunu doğru kullanmak, en sevdiğiniz İtalyan lokantasında yediğiniz makarnayı, öğrenci evlerindeki sıradan makarnadan ayıran şeydir. Peki bu lezzeti nasıl yakalayacağınızı bilmek ister misiniz? Makarna suyunuzu kullanmanın tüm püf noktalarını ve sırlarını öğrenmek için sonraki sayfaya göz atın!

- Advertisement -

advertisement